Automaty do łamania haseł są tworzone pod zwykłego człowieka. Czyli należy używać innych schematów niż inni. Prawie wszyscy używają pojedynczego słowa z dodatkiem na końcu. Można użyć ozdobionych kilku niezwiązanych ze sobą wyrazów, ozdobniki wkłada się do środka a nie na koniec. Wielkich liter używać w środku (wg sylab ?), bo większość ludzi używa wielkiej litery na początku wyrazu. Używać maksymalnie kilku haseł własnej konstrukcji. Więcej i tak nie zapamiętamy. Do reszty używać specjalnych programów o których będzie w następnych rozdziałach.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na skrzynki pocztowe. Przejęcie dostępu do takiej skrzynki może dać atakującemu dostęp do wszystkiego, wystarczy wszędzie resetować hasła. Zwróć uwagę jaką ustawiłeś odpowiedź na pytanie awaryjne.
Z powyższych powodów niektórzy zalecają zapisywanie haseł w bezpiecznym miejscu. Z powodzeniem można użyć do tego specjalnego programu, który szyfruje zapisane w nim hasła.
Najczęściej hasła wpisujemy na stronach internetowych. Do tego celu świetnie nadaje się lastpass. Jest to rozszerzenie do najpopularniejszych przeglądarek które przechowuje nasze hasła na serwerach producenta. Twórcy są bardzo wyczuleni na wszelkie zagrożenia i otwarcie informują o wszelkich niepokojących zdarzeniach.
Bardzo znanym programem do przechowywania haseł jest keepass. Jest to program o bardzo wysokim standardzie bezpieczeństwa, ale dla bardziej doświadczonych użytkowników. Trzeba ręcznie kopiować hasła do programów. Skonfigurować poprawnie autotype lub zainstalować zewnętrzny dodatek. Użytkownik musi sam zadbać o kopie bezpieczeństwa pliku z hasłami. Niektórzy proponują zastosowanie programu truecrypt oraz usługi dropbox. Przy czym tutaj dochodzą kolejne dwa hasła. Dropbox używamy dla wygody, nie dla bezpieczeństwa, bo były już wpadki.
Innym sposobem na zarządzanie hasła mi są narzędzia systemowe. W systemach linuksowych mamy seahorse i kwallet. Do szyfrowania używanie jest hasło którym logujemy się do naszego konta. W takim przypadku można używać tylko jednego hasła. Ich zaletą jest integracja z niektórymi popularnymi programami np komunikatory, klienty pocztowe. Sami musimy zadbać o kopie zapasowe pliku z hasłami.