Polskie Wiki Wolnościowe

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

zasoby:galeria_slaw:david_d._friedman [2008/11/27 07:05] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== prof. David D. Friedman ======
  
 +//Być może znajdzie się gdzieś dwóch libertarian,​ którzy zgadzają się ze sobą we wszystkim, ale ja nie jestem jednym z nich//
 +
 +**prof. David D. Friedman**, syn Miltona i Rose Friedman'​ów. Podobnie jak ojciec wybitny ekonomista, specjalizuje się w ekonomicznej analizie prawa, pracownik naukowy wielu prestiżowych uczelni m.in. Columbia University, UCLA, University of Chicago Law School. Obecnie wykładający w Santa Clara University. Autor kilku bestsellerowych książek i setek oryginalnych artykułów cieszących się zarówno uznaniem środowiska naukowego jak i zainteresowaniem szerokiej publiki.
 +
 +W młodości zgłębiał nauki ścisłe. W 1965 uzyskał tytuł magistra chemii, a sześć lat później ukończył studia doktoranckie z fizyki. Jego prawdziwą pasją była jednak ekonomia. W 1977, za namową późniejszego noblisty Jamesa Buchanana opublikował w Journal of Political Economy swój pierwszy artykuł ekonomiczny "An Economic Theory of the Size and Shape of Nations"​. Za sprawą tego i następnych artykułów zyskał on sobie liczne grono sympatyków do którego obok sporej grupy studentów należą m.in. profesorowie Gary Backer i Gordon Tullock. Opublikowana w 1986 roku książka "Price Theory: An Intermediate Text", do dziś jest jednym z najlepiej sprzedających się podręczników do mikroekonomii w Stanach.
 +
 +Największy rozgłos przyniosła mu jednak książka "The Machinery of Freedom. Guide to a Radical Capitalism"​. Jak sam napisał "//​Celem tej książki jest przekonanie czytelnika, że społeczeństwo libertariańskie byłoby zarówno wolne jak i atrakcyjne, że instytucja prawa własności jest mechanizmem wolności, dzięki któremu, w tym skomplikowanym świecie wszyscy mogą dążyć do realizacji własnych marzeń w sposób najbardziej im odpowiadający//"​. Choć opisywane w niej społeczeństwo anarchokapitalistyczne jest modelem idealnym książka ta daleka jest od utopii. Wszelkie postulowane w niej rozwiązania są przemyślane,​ oparte na solidnych podstawach ekonomicznych i poparte licznymi przykładami historycznymi (friedmanowski anarchizm można by nawet opisać jako system prawny średniowiecznej Islandii zastosowany do dużo większej i bardziej złożonej społeczności). Nic więc dziwnego, że prof. James Buchanan napisał o niej "​zasługuje na szczególne zainteresowanie",​ zaś inny wybitny ekonomista prof. Sergio Ricossa za jej sprawą porzucił dla anarchizmu klasyczny liberalizm.
 +
 +David Friedman znany jest też ze swego zainteresowania informatyką,​ kryptografią,​ internetem czy szerzej komputerami. Zainteresowanie to nie jest zresztą jednostronne,​ poglądy pana Davida wywarły bowiem istotny wpływ na twórców tzw. [[wolnosciowe_czytanki:​internet_i_spoleczenstwo_informacyjne:​od_kusz_do_kryptografii_czyli_psucie_panstwu_szykow_przy_pomocy_techniki|kryptografii]],​ zaś jego książka "​Hidden Order. The Economics of Everyday Life" zainspirowały programistów firmy Maxis do stworzenia bestsellerowej gry komputerowej The Sims.
 +
 +Zobacz też: http://​www.daviddfriedman.com/​
 +
 +{{galeria_slaw:​dfriedman.jpg|}}
 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal