Polskie Wiki Wolnościowe

E-gold Ltd.

E-gold Ltd. - Spółka z siedzibą na wyspie Nevis, emitująca walutę internetową opartą na kruszcu gromadzonym przez The e-gold Bullion Reserve Special Purpose Trust z siedzibą na Bermudach.

E-gold istnieje od roku 1996 roku. Spółka deklaruje, że zarabia na prowizjach od przelewów oraz opłatach za utrzymanie konta.

Rejestracja konta jest darmowa i niezależna od wieku i miejsca zamieszkania. Stan konta podawany jest w jednostach wagowych złota.

Zgodnie z informacją zawartą na stronie firmy - w lutym 2008 roku liczba kont e-gold przekraczała 5 milionów.

W 2005 roku Nevis Financial Services Regulation and Supervision Department (organ administracji państwowej wyspy Nevis) wydał oświadczenie potwierdzające zarejestrowanie w roku 1999 spółki e-gold Ltd. a następnie jej wyrejestrowanie w roku 20031). Fakt ten może wskazywać na funkcjonowanie spółki poza rynkiem formalnie koncesjonowanym przez rząd państwowy.

Straty klientów e-gold w roku 2007

Kłopoty klientów e-gold rozpoczęły się na początku roku 2007. E-gold skasował wtedy wszystkie konta osób pochodzących z Iranu, Kuby i Korei Północnej. Właściciele tych kont stracili zgromadzone tam środki, niektórzy z nich po kilkadziesiąt tysięcy dolarów2). Według niektórych informacji suma strat klientów irańskich sięgnęła miliona dolarów w złocie.

W kwietniu 2007 nastąpiły kolejne zdarzenia w wyniku których klienci e-gold ponieśli straty. Władze amerykańskie oskarżyły firmę o „nielicencjonowaną emisję pieniędzy” i tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. Amerykański Departament Sprawiedliwości zarzucił e-gold brak weryfikacji klientów, możliwość otwarcia rachunku praktycznie anonimowo, wyłącznie w oparciu o adres e-mail oraz możliwość dokonywania w Internecie anonimowych transakcji3).

Oskarżenie dotyczyło w szczególności udostępnienia możliwości obrotu środkami związanymi z terroryzmem, pornografią dziecięcą, przestępczością zorganizowaną, przestępczością finansową. Śledztwo prowadzone było przez FBI oraz IRS (agencję rządową zajmującą się ściąganiem podatków); w początkowej fazie procesu blokowania kont wydano nakazy zajęcia 58 rachunków.

Oskarżonym emitentom waluty internetowej zagrożono wieloletnim więzieniem.

Bezpośrednią konsekwencją dzialań władz amerykańskich było masowe blokowanie dalszych kont (w tym kont zakładanych przez internautów z Polski)4). Przeprowadzona została akcja weryfikacyjna właścicieli kont, w szczególności poprzez zażądanie od klientów skanów dokumentów potwierdzających dane osobowe podawane przy otwieraniu konta. Część kont została odblokowana, właściciele pozostałych stracili zgromadzone tam środki.

Pomimo tych zaszłości e-gold nadal funkcjonuje na rynku waluty internetowej.

Linki zewnętrzne

e-gold (strona e-gold Ltd.)

 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal