Polskie Wiki Wolnościowe

Wizyta policji, na policji lub w prokuraturze

Kilka prostych do zrozumienia i zapamiętania porad.

Dwie święte zasady

 1. W domu nie trzymasz niczego nielegalnego ani nawet czegoś, czego status prawny nie jest oczywisty.
 2. Cały komputer masz zaszyfrowany Truecryptem lub czymś porównywalnym, hasło znasz na pamięć, ma minimum 30 znaków i składa się z liter, cyfr i znaków specjalnych. Możesz użyć ukrytego woluminu.

Zasady na przesłuchaniu

 1. „Tak, mam zaszyfrowany komputer, eksperymentowałem z oprogramowaniem do szyfrowania, niestety wymyśliłem jakieś dziwne, długie hasło, którego nie zapisałem a dodatkowo pod wpływem stresu związanego z tym przesłuchaniem, po prostu je zapomniałem. Bardzo chciałbym pomóc, ale naprawdę nie pamiętam”. Taki tekst wygłaszasz na pytanie o hasło. Żaden prokurator nie udowodni ci przed sądem, że pamiętasz hasło, o którym twierdzisz, że nie pamiętasz. Zawsze się tłumacz stresem i zaskoczeniem.
 2. Nie bądź arogancki, chamski i pewny siebie. Zachowuj się grzecznie, kulturalnie wobec policji i prokuratory (i oczywiście sądu).
 3. Nie odpowiadaj na żadne merytoryczne pytanie (na pytanie o imię czy nazwisko oczywiście odpowiedz). Powołuj się zawsze na paragrafy 181-183 Kodeksu Postępowania Karnego, który pozwala uchylić się od odpowiedzi na każdego pytanie, które Twoim zdaniem może doprowadzić narażenia na odpowiedzialność karną osób najbliższych lub samego siebie. Im mniej powiesz, tym lepiej.
 4. Skontaktuj się w razie czego z jakimś biurem adwokackim i zapytaj czy w razie czego będą cię reprezentować. Zdobądź numer telefonu adwokata i naucz się go na pamięć. Numer musi być czynny 24 godziny na dobę.

W razie zatrzymania

 1. Powiedz, że jesteś uzależniony od narkotyków. Ostatnio nie brałeś ale jesteś na głodzie. Wówczas zamiast do aresztu śledczego, wyślą Cię do szpitala więziennego, gdzie warunki są lepsze.
 2. Powiedz, że leczyłeś się psychiatrycznie i że lekarze podejrzewają u ciebie schizofrenię. W razie czego wymyśl dane lekarza.
 3. Spróbuj zasymulować chorobę psychiczną. Mów sam do siebie, nie daj się wybić z tropu komentarzami „następny symulant” „my już cię nauczymy”. Przeczytaj książkę o podstawach psychiatrii.
 4. Nigdy nie daj się zastraszyć. W razie czego mów, że jesteś wcieleniem boga, który musi cierpieć za grzechy ziemi i jesteś gotowy umrzeć na szubienicy.

Twój prawnik

 1. Żądaj rozważenia wszystkich opcji. Wyjściowo interesuje cię uniewinnienie a później proces cywilny o odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie i postawienie zarzutów.
 2. Nie wtajemniczaj prawnika zbyt głęboko w swoje plany. Pytaj go tylko „czy w tej sytuacji warto abym był niepoczytalny”, albo „co mi się bardziej opłaca”.
 3. Przedstaw mu rzetelnie swoją sytuację: nie mają na ciebie żadnych dowodów (w mieszkaniu nic nie znaleźli, dysk zaszyfrowany). Mają jedynie poszlaki.
 4. Żądaj jak najszybszego procesu - i tak będzie poszlakowy, najprawdopodobniej go wygrasz.

plumeames (Onionforum) 2009/11/25

 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal