Polskie Wiki Wolnościowe

Ayn Rand

„Ponieważ egoizm to troska o własny interes, zatem etyka absolutna używa tego pojęcia w jego dokładnym i najczystszym sensie. Nie jest to pojęcie, które należałoby oddać nieprzyjaciołom człowieka ani narazić na bezmyślne przeinaczenia, przesądy, nieporozumienia i obawy ignorantów i nierozsądnych. Atak na egoizm to atak na godność własną człowieka: oddać to pierwsze, to oddać i drugie.”

Ayn Rand, wł. Alice Rosenbaum (1905-1982) - pisarka, twórczyni filozofii racjonalnego egoizmu zwanego obiektywizmem. Urodziła i wychowała się w Rosji, tam też ukończyła Uniwersytet Petrogradzki uzyskując tytuł magistra filozofii i historii. Zafascynowana rodzącą się właśnie kinematografią w 1924 rozpoczęła naukę na Państwowym Uniwersytecie Sztuk Pięknych na wydziale filmowym. Kilka miesięcy później uzyskała od władz komunistycznych pozwolenie na wyjazd do rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Nigdy już do Rosji nie wróciła. Po krótkim okresie spędzonym u krewnych wyjechała do Hollywood gdzie zatrudniła się jako asystentka producenta filmowego Cecila B. DeMille. W pierwszym tygodniu pracy na planie filmowym spotkała aktora Franka O'Connora, za którego wyszła za mąż w 1929. Trzy lata później sprzedała Universal Studios swój pierwszy scenariusz filmowy „Red Pawn” i ujrzała premierę pierwszej sztuki teatralnej „Night of January 16th”. Od tego momentu poświęciła się pisarstwu. Zasłynęła przede wszystkim jako autorka powieści które sprzedały się w liczbie ponad 20 milionów egzemplarzy - „Atlas Shrugged” (według Biblioteki Kongresu USA jest drugą po Biblii najczęściej czytana książką w Stanach), „The Fountainhead”, „Anthem” i „We the living”. Swą filozofię wyłożyła na kartach m.in. „For the New Intellectual”, „Philosophy: Who Needs It”, „The Virtue of Selfishness”. Poproszona na jednym ze spotkań o przedstawienie swojego światopoglądu w czasie stania na jednej nodze powiedziała: „Metafizyka - obiektywna rzeczywistość, Epistemologia - rozum, Etyka - egoizm, Polityka - kapitalizm”.

W swoich książkach promowała indywidualizm, heroizm, racjonalny egoizm, leseferystyczny kapitalizm i państwo-minimum. Choć sama odżegnywała się od libertarianizmu, wywarła olbrzymi wpływ na jego czołowych przedstawicieli - Murraya N. Rothbarda, z którym przez pewien czas była blisko związana, Tibora Machana, Johna Hospersa i innych. W połowie lat sześćdziesiątych stworzona przez nią filozofia - obiektywizm - zyskała sobie liczne grono zwolenników. Jej sympatykami zostali m.in. Alan Greenspan, Peter Schwartz, Leonard Peikoff i Harry Binswanger.

Tuż przed publikacją Atlas Shrugged do drzwi jej nowojorskiego mieszkania zapukało młode małżeństwo Barbara i Nathaniel Branden. To właśnie za sprawą Brandena, w całych Stanach zaczęły powstawać organizacje, stowarzyszenia i instytucje propagujące jej poglądy. Wkrótce Nathaniela i Ayn połączyło gorące uczucie, które nie trwało jednak zbyt długo. Rand dowiedziawszy się, że Branden ma kochankę zerwała z nim wszelkie kontakty i tego samego zażądała od swych zwolenników. Rozłam który wówczas nastąpił trwa po dziś dzień. Zobacz też: http://www.aynrand.com/

 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal