Polskie Wiki Wolnościowe

prof. David D. Friedman

Być może znajdzie się gdzieś dwóch libertarian, którzy zgadzają się ze sobą we wszystkim, ale ja nie jestem jednym z nich

prof. David D. Friedman, syn Miltona i Rose Friedman'ów. Podobnie jak ojciec wybitny ekonomista, specjalizuje się w ekonomicznej analizie prawa, pracownik naukowy wielu prestiżowych uczelni m.in. Columbia University, UCLA, University of Chicago Law School. Obecnie wykładający w Santa Clara University. Autor kilku bestsellerowych książek i setek oryginalnych artykułów cieszących się zarówno uznaniem środowiska naukowego jak i zainteresowaniem szerokiej publiki.

W młodości zgłębiał nauki ścisłe. W 1965 uzyskał tytuł magistra chemii, a sześć lat później ukończył studia doktoranckie z fizyki. Jego prawdziwą pasją była jednak ekonomia. W 1977, za namową późniejszego noblisty Jamesa Buchanana opublikował w Journal of Political Economy swój pierwszy artykuł ekonomiczny „An Economic Theory of the Size and Shape of Nations”. Za sprawą tego i następnych artykułów zyskał on sobie liczne grono sympatyków do którego obok sporej grupy studentów należą m.in. profesorowie Gary Backer i Gordon Tullock. Opublikowana w 1986 roku książka „Price Theory: An Intermediate Text”, do dziś jest jednym z najlepiej sprzedających się podręczników do mikroekonomii w Stanach.

Największy rozgłos przyniosła mu jednak książka „The Machinery of Freedom. Guide to a Radical Capitalism”. Jak sam napisał „Celem tej książki jest przekonanie czytelnika, że społeczeństwo libertariańskie byłoby zarówno wolne jak i atrakcyjne, że instytucja prawa własności jest mechanizmem wolności, dzięki któremu, w tym skomplikowanym świecie wszyscy mogą dążyć do realizacji własnych marzeń w sposób najbardziej im odpowiadający”. Choć opisywane w niej społeczeństwo anarchokapitalistyczne jest modelem idealnym książka ta daleka jest od utopii. Wszelkie postulowane w niej rozwiązania są przemyślane, oparte na solidnych podstawach ekonomicznych i poparte licznymi przykładami historycznymi (friedmanowski anarchizm można by nawet opisać jako system prawny średniowiecznej Islandii zastosowany do dużo większej i bardziej złożonej społeczności). Nic więc dziwnego, że prof. James Buchanan napisał o niej „zasługuje na szczególne zainteresowanie”, zaś inny wybitny ekonomista prof. Sergio Ricossa za jej sprawą porzucił dla anarchizmu klasyczny liberalizm.

David Friedman znany jest też ze swego zainteresowania informatyką, kryptografią, internetem czy szerzej komputerami. Zainteresowanie to nie jest zresztą jednostronne, poglądy pana Davida wywarły bowiem istotny wpływ na twórców tzw. kryptografii, zaś jego książka „Hidden Order. The Economics of Everyday Life” zainspirowały programistów firmy Maxis do stworzenia bestsellerowej gry komputerowej The Sims.

Zobacz też: http://www.daviddfriedman.com/

 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal