Polskie Wiki Wolnościowe

Karl Hess

„Ekstremizm w obronie wolności nie jest występkiem. Umiarkowanie w dążeniu do sprawiedliwości nie jest cnotą”

Karl Hess (1923-1994) - jeden z współtwórców anarchokapitalizmu, dziennikarz, autor kilkunastu książek w tym „Mostly on the Edge”, „Dear America”, „Community Technology” i „Capitalism for Kids” oraz dziesiątek przemówień dla „wszystkich najważniejszych Republikanów połowy XX wieku” - Richarda Nixona, Dwighta Eisenhowera, Geralda Forda i Barrego Goldwatera, który określał go mianem współczesnego Szekspira.

W 1964 porzucił Partię Republikańską, wraz z Murrayem N. Rothbardem przystąpił do lewicowej organizacji Students for a Democratic Society, w ramach której rozpoczął aktywną działalność przeciwko wojnie wietnamskiej, segregacji rasowej (był jednym z nielicznych Białych przyjętych do Czarnych Panter - radykalnego ugrupowania murzyńskiego walczącego o równouprawnienie Czarnych) i przymusowemu opodatkowaniu. Gdy IRS - amerykański urząd skarbowy - skonfiskował mu za niepłacenie podatków majątek i zajął mu na poczet zaległych podatków przyszłe zarobki, nauczył się spawać i zatrudnił się w jednej z waszyngtońskich firm w zamian za żywność i miejsce do spania. Obok pracy „zarobkowej” wykonywał też artystyczne rzeźby, z których część trafiła w ręce wytrawnych kolekcjonerów.

W 1969 roku opublikował w Playboyu artykuł „The Death of Politics” uważany za jeden z najważniejszych manifestów libertariańskich, który jak żaden inny przyczynił się do powstania współczesnego ruchu wolnościowego. Pisał w nim: „Siła i władza będące substytutami zdrowego rozsądku są potworami jakie nękają współczesny świat. Są duchami groźnej i przesądnej przeszłości. A polityka jest ich siostrą. Na przestrzeni czasu była ona zinstytucjonalizowanym zaprzeczeniem zdolności człowieka do wykorzystania jego własnych zdolności dla własnego przetrwania. Istnieje ona wyłącznie dzięki dobrom które w imię wątpliwych celów i tzw. zasad moralnych zdołała skraść kreatywnym i produktywnym ludziom”. Twierdził, że politycy robią od czasu do czasu dobre rzeczy ale dopiero wówczas gdy wszystkie wcześniej stosowane przez nich srodki zawiodły.

W połowie lat 70-tych przeprowadził się wraz z żoną z Waszyngtonu do Zachodniej Wirginii, gdzie zamieszkał w zbudowanym przez siebie samowystarczalnym energetycznie domku jednorodzinnym i zaangażował się w programy dobroczynne. Pomagając biednym i pracując z dziećmi z murzyńskich gett zyskał sobie uznanie lokalnej społeczności. Tym samym zrealizował wszystkie swoje życiowe plany - „być dobrym przyjacielem, kochankiem, sąsiadem”. W 1992 roku, mimo poważnej choroby serca zgodził się wystartować z listy Libertarian Party na stanowisko gubernatora Zachodniej Wirginii. Spytany przez jednego z dziennikarzy, co zrobi jeśli rzeczywiście zostanie wybrany na to stanowisko (co z powodu problemów z dopuszczeniem do wyborów, wydawało się niemożliwe) odpowiedział - „Zażądam ponownego przeliczenia głosów!”. Tuż po kampanii przeszedł kilka poważnych operacji, po których rozpoczął pracę nad autobiografią „Mostly on the Edge”. Historia jego życia została też uwieczniona w filmie dokumentalnym „Karl Hess: Toward Liberty”, który zdobył w 1981 roku dwa Oskary, w tym za najlepszy dokument.

Film dokumentalny „Karl Hess: Toward Liberty” dostępny jest, w bardzo słabej jakości, w serwisie http://www.YouTube.com:

 
Wszystkie treści w tym wiki, którym nie przyporządkowano licencji, podlegają licencji: CC0 1.0 Universal